Blog

Jaki druk wybrać? Druk cyfrowy vs. offset

Jaki druk wybrać? Druk cyfrowy vs. offset

Obecnie najpopularniejszymi rodzajami druku wykorzystywanego w reklamie jest druk cyfrowy i druk offsetowy (offset arkuszowy). Każdy, kto chce promować swoją firmę na billbordach, ulotkach i plakatach powinien umieć znać te dwa rodzaje druku. Różnią się nie tylko sposobem drukowania, ale i ceną.

Blaski i cienie druku cyfrowego

Druk cyfrowy to ulepszona, bardziej dokładna forma druku znana nam z domowych drukarek laserowych. Przy druku cyfrowym materiały dostarczane są do urządzenia drukujące w postaci danych komputerowych, ułatwia to personalizację i zmiany grafiki i tekstu w pliku. Najczęściej w urządzeniu drukującym nie ma stałej formy, „formą” staje się zapis cyfrowy.

Zalety druku cyfrowego

  • szybka realizacja zlecenia – przygotowanie pliku do druku i samo drukowanie trwa bardzo krótko (od kilku do 200 stron A4 na minutę). Nieco szybszy jest offset. Nie ma też przestojów pomiędzy kolejnymi zleceniami, ich archiwizacja oraz ponowny jest prosty i szybki.
  • łatwa obróbka – fakt, że projekt znajduje się w pliku cyfrowym daje wiele możliwości obróbki, zmiany kolorów (w różnych modelach), czcionki, skalowanie i wiele więcej.
  • łatwa obsługa – obsługa polega na klikaniu odpowiednich opcji w oprogramowaniu sterującym. Możliwe jest drukowanie na różnych podłożach i gramaturach. Nie ma także typowego dla offsetu mycia zespołów farbowych w przypadku wymiany kolorów. Zamiana tonerów w urządzeniu drukującym jest prosta i szybka.
  • wysoka jakość wydruku – lepsza od innych typowych technik, prawie tak dobra jak w offsecie.
  • niższe koszty przy małych nakładach  – nie trzeba przygotowywać formy drukowej ani wykonywać druków próbnych. Cena wydruku jednej sztuki jest taka sama jak jednej kopii w dużym nakładzie (w offsecie ta różnica jest znacząca).
  • możliwość personalizacji – w każdej kopii można dokonywać zmian grafiki, napisów, numerów seryjnych.

Wady druku cyfrowego

  • niższa jakość druku niż w przypadku offsetu
  • większa opłacalność druku cyfrowego tylko przy małych nakładach
  • mały format wydruku (maksymalnie do formatu B3)

Na czym polega druk offsetowy?

W druku offsetowym naświetlane są płyty drukarskie, następnie montowane w maszynie, która za pomocą układu kałamarzy i wałków przenosi obraz na papier. Proces przygotowania druku jest więc o wiele dłuższy i bardziej skomplikowany niż w druku cyfrowym. Skutkiem czego jeśli drukujemy większy nakład egzemplarzy koszty „rozchodzą się” (forma przygotowana jest tylko raz), ale przy małych nakładach są dość wysokie i lepiej wybrać druk cyfrowy. Jeśli jednak bardzo zależy nam na doskonałej jakości wydruku offset będzie idealnym wyborem.